Mercury Elite220I, 220AH/12V Tall Tubular Battery
0 reviews
Price: ₦143,100
Sold by: In-house Product
Add to Wishlist
TeamBuy Price
₦136,800
Estimated Delivery Date: 2026-05-16
TeamBuy Lots Unit: 2 unit
Solo Buy Price
₦143,100
TeamBuy Price
TeamBuy Lots Unit: 2 unit
Solo Buy Price
Brand
Mercury
Customer Review
Rating from 0 Reviews
Description
The Mercury 200ah Battery 12V. Deep cycle leak-proof sealed maintenance-free with wide operating temperature, high-impact resistant cast, and low self-discharge.
  • Nominal Voltage 12v
  • Rated Capacity(20 Hour Rate) 200ah
Characteristics
  • 20 Hour Rate (10.0A) 200AH
  • 10 Hour Rate (18.4A) 184AH
  • 5 Hour Rate (32.0A) 160AH
  • 1 Hour Rate (120.0A) 120AH
  • 15 Minute Rate (328A) 82.0AH
  • Nominal Voltage 12v
Characteristics
  • 20 Hour Rate (10.0A) 200AH
  • 10 Hour Rate (18.4A) 184AH
  • 5 Hour Rate (32.0A) 160AH
  • 1 Hour Rate (120.0A) 120AH
  • 15 Minute Rate (328A) 82.0AH
More Details Show Less
0 reviews
Price: ₦143,100
Sold by: In-house Product
Add to Wishlist
Description
  • 20 Hour Rate (10.0A) 200AH
  • 10 Hour Rate (18.4A) 184AH
  • 5 Hour Rate (32.0A) 160AH
  • 1 Hour Rate (120.0A) 120AH
  • 15 Minute Rate (328A) 82.0AH
  • 20 Hour Rate (10.0A) 200AH
  • 10 Hour Rate (18.4A) 184AH
  • 5 Hour Rate (32.0A) 160AH
  • 1 Hour Rate (120.0A) 120AH
  • 15 Minute Rate (328A) 82.0AH